Videa týdne - archiv

Stezka českem

1000 a 1000 kilometrů dlouhý a první oficiální přechod Česka 

Ještě jste o ní neslyšeli? Nevadí. Nechte si ji představit skrze stejnojmenný dokument České televize. V deseti dílech vás Mirek Vladyka provede její severní částí a seznámí vás tak tímto úžasným konceptem dálkové trasy. Třeba se na ní, nebo na její jižní části, někdy potkáme. Oficiální stránky Stezky Českem jsou zde.

Ps. A já se již těším na to, že ČT zpracuje i jižních 1000 km 😉

Before Free solo

Alex Honnold - dnes již legendární horolezec, známý především díky oskarovému dokumentu Free Solo, který popisuje jeho výstup cestou Freerider na známou stěnu El Capitan v Yosemitech. 

Ve videu uvidíte jeho přípravu, lezení a především komentář Jimmy China - horolezce a kameramana, který s Alexem řadu jeho výstupů bez lana natočil.

A jestli je Alex lepší než Adam? To netuším, ale mají skvělý rozhovor.

Fatbike a skialpy

Máme zimu, teda alespoň tu astronomickou :-) a k tomu patří i celá řada zimních sportů. Mezi ty modernější můžeme řadit i jízdu na fatbiku či skialpinismus (byť ten má svoji historii již v 19. století).

Podívejte se jak tyto dvě disciplíny spojily dohromady dvě zajímavé osobnosti při jejich cestě v Rakouských Alpách.

Hezkou zimu ⛷️🏂

Ne vždy nám vše vyjde ...

Cestování je skvělé ... máte svou touhu, cíl a těšíte se jak malé dítě. Jenže ... to není jen o vás, ale o spoustě dalšího, co musí klapnout, abyste dosáhli svého cíle.

Prostě se to někdy nepodaří ... i o tom je video pro tyto dny ze skvělé edice Petra Jana Juračky (spolu s Lidé a Země a firmou Nikon).

Ať se vám líbí.

Ps. Chcete-li bonusová procenta do zeměpisu, napište mi, kdy a kde jste vy nedosáhli při cestování vašeho cíle a museli jste své plány změnit.

Autem až na Mont Blanc

Je to dlouhé, ale je to skvělé! Jedno z mnoha úžasných videí chlapů ze slovenské Garáž.TV. A není jen o autě, ale také o jednom z nejslavnějších závodů paraglidistů Redbull X-Alps a také o jednom splněném osobním snu moderátora.

A samosebou úžasné přírodní scenérie Alp z pohledu řidiče, turisty i paraglidisty. Přijemné podívání se :-)

Krásy Rumunska

Rumusko? Možná se nám vybaví hrabě Drákula, Transilvánie, někomu Dacia či Banát nebo Bukurešť. 

Krásy přírody Rumunska ukazuje road trip video slovenského cetovatelského kanálu MTHiker_SK. Mrkněte nejen na něj, ale i další jejich videa ... mají docela slušný a zajímavý mix.

Prázdninová vzpomínka

Video není mé :-), ale i tuto via ferratu jsme během našeho půtování po Rakousku vylezli a mohli se tak kochat úžasnými výhledy. 

A jaké zažitky jste měli vy? Přichystejte si do zeměpisu fotky z cest, nebo i video (ano, může být i z YouTube), které ukáže, kde jste byli. 

Budu se těšit.

A380 na zkoušku

Letecká společnost Lufthansa se rozhodla po delší době vrátit do provozu největší osobní dopravní letadla a to Airbus A380. 

Než se tak stane, je třeba zaučit a zacvičit nejen piloty, ale také palubní personál. I proto se leteční nadšenci mohli s A380 opakovaně potkat v Praze, kam během svého výukového cyklu tento úžasný stroj opakovaně zavítal.

Díky @flyRosta můžete nejen vidět tento stroj, ale především nahlédnou pod pokličku Řízení letového provozu v ČR, přiblížení letadla na přistávací dráhu a vedení letadla při a po přistání.

Skvělé video se spoustou informací o profesích, na kterých závisí životy posádek a cestujících letadel.

Pohodová cesta do školy

Právě, že vůbec!

Podívejte se na jeden z dílů dokumentární série mapující zajímavé cesty školáků do jejich škol. Tato z prostředí nejvyšších hor světa Himalájí. 

Video je delší, v angličtině, nicméně ukazuje nejen krásy hor ale také mnohdy tvrdý život místních obyvatel ve snaze dopřát svým dětem vzdělání a posunout je tak ve společenském žebříčků a pár stupínků či stupnňů výše.

Krásný týden :-)

Do srdce pralesa

Úžasných dokument českých přírodovědců odkrývá každodenní život obyvatel džungle v Konžské republice. Zaměřuje se na možnosti ochrany zdejšího pralesa a ukazuje způsob obživy mnohých obyvatel - bushmeat. Bohužel velmi často jeho nelegální variantu spojenou s prodejem masa na černém trhu.

Budu si přát, aby se zadařilo a vybrané oblasti pralesa zůstaly takouvou džunglí jako doposud.

Jednou jezero, jednou moře

V tomto týdnu se společně nepodíváme na video, ale přečteme jedno z mnoha zajímavých geografických / geologických vláken na českém Twitteru.

O geologii se někdy říká, že je to tak trochu nudná věda. Údaj plus mínus pár milionů let ... to nic neznamená. I v naší geologické minulosti se však objevily děje, které byly okamžité nebo trvaly opravdu jen pár (jednotek, desítek, stovek) let a způsobily změny, nad kterými můžeme dnes jen žasnout.

Hezký týden 😉 a geologie fakt není nuda!

Mimochodem, @faktaoklimatu jsou super, ale nejvíc twitter geolog je @Chmee2 👍

Pikao

71 let mezi námi, stále dle tradiční - původní receptury. V roce 1952 v tehdejší společnosti Průmysl mléčné výroby v Hlinsku "přidali" do slazeného kondenzovaného mléka kakao a Pikao bylo na světě. No, tak jednoduché to asi tým pracovníků pana Františka Přikryla neměl. Nicméně v Pikau toho již víc není - mléko, cukr a kakao.

A stále nám, teda mně určitě, chutná. A co vám?

Náborec

Pořad Letiště Praha, který představuje vybrané profese na letišti pohledem Vojty Kotka.

Podívejte se, jak se pracuje u odbavení zavazadel, na bezpečnostní kontrole či ostraze letiště nebo třeba jako letištní hasič.

A pokud vás život na letišti zajímá můžete se také mrknout na šestidílnou sérii České televize Život ve vzduchu, která profese spojené s letectvím představuje v trochu více tradičním pojetí ... nicméně také nesmírně zajímavě.

27 metrů

Tak dlouhá je nejkratší přistávací dráha, na které dokázalo přistát, ne zřítit se, letadlo. Ano, akrobatické, ale přesta ... WAU.

Red Bull to nejsou jen energiťáky, co "vám dají křídla", ale také spousta zajímavých projektů a činností - stáj F1, letecké závody Air Race (i s významnou českou stopou), nejvyšší seskok volným pádem apod.

A nyní si troufli přistát na heliportu (27 m v průměru, 210 m vysoko) hotelu Burj Al Arab. Což o to, již se zde hrál tenis, jezdila F1 a mnoho dalšího, ale letadlo zde přistává poprvé.

Krásný týden :-)

krakonoš a lyžníci

Zima nám pomalu končí. Na našem Slovácku najdeme sníh již jen na "moravském ledovci" ve Stupavě, všude jinde již kvetou krokusy a nalévají se pupeny. Pojďme se za zimou ohlédnout skvělým videem zaměřeného na historii lyžování a Pašerácký rej v Rokytnici nad Jizerou.

S počátky lyžování jsou u nás spjaty dvě jména: Josef Rössler Ořovský (zajímavý týpek :-) a Jan Harrach - krkonošský hrabě. Ještě na konci 19. století se u nás jely první závody i mistrovský království Českého. ČSR také stála u zrodu FIS v roce 1924.

Krásný týden a zas příští rok na lyžích ⛷️

Ps. Sámo má skvělá videa o lyžování ... doporučuji sledovat.

ženy na cestách

Ženy ... cestovatelky? To není žádný přírodní úkaz. Je jich spousta a jejich pohled, vnímání a následná interpretace míst, která navštívily jsou neskutečným přínosem pro nadšence do dalekých nebo i blízkých koutů naší planety.

Mrkněte na některé z nich, ať již je to čeká horolezkyně Klára Kolouchová (na videu) nebo motorkářka  Dominika Gawliczková (právě nyní na motorce v Saudské Arábii) či bývalá šéfredaktorka časopisu Lidé a Země Lenka Klicperová (a také válečná zpravodajka). A pokud máte rádi historii, pak vás může isnpirovat Barbora Markéta Eliášová, často uváděna jako první významná česká cestovatelka.

Hezký svátek, milé dívky a ženy :-)

Zhmotnit tmu ...

... nebo jinou, neméně vypečenou, alchimistickou lahůdku jak z dílny "vědců" císaře Rudolfa II. můžete tvořit právě v těchto dnech.

Na obloze dotiž dochází k úžasnému divadlu - konjunkci Venuše a Jupiteru.

Nezapomeňte se podívat po západu Slunce na jihozápadní až západní část oblohy, najdete zde dvě velmi jasné "hvězdy" zřetelně blízko u sebe (i za sebou ... to 2. března).

Na obrázku jsou obě tělesa nad Dambořicemi, foceno mobilem a roztřesenou rukou místního učitele 1. 3. 2023 :-) plus video z Liberecké IQLandie.

Turnaj století

Video týdne je jasné - 25 let od Turnaje století => hokejového turnaje v olympijském Naganu (Japonsko) v roce 1998.

Zeptejte se vašich rodičů, jestli také seděli ve čtyři hodiny ráno během finálové neděle před televizí a fandili partě borců kolek Jágra, Haška či Růžičky pod taktovkou Ivana Hlinky.

Je třeba si i v zeměpisu připomínat slavné historické chvilky nejen naší země. A pak ... mrkněte, kde leží Nagano, město s vydatnou sněhovou porkrývkou v subtropickém podnebném pásu (na stejné zeměpisné šířce leží např. Kréta či Kypr :-).

Dějepisné okénko

Kilometry, míle, palce, stupně takové a nebo makové ... jak je to s měřícími soustavami si můžete v krásné slovenštině poslechnout ve videu týdne.

Máte-li rádi dějepis, pak YT kanál Dějepis Inak vřele doporučuji.

A ano ... i dějepis my geografové máme rádi. Odkrývá nám spoustu současných souvislostí.

Zemětřesení a Magnituto

Naše planeta a příroda v sobě neskrývají jen krásná a užasná místa, ale také smutné události v podobě přírodních katastrof. 

My lidé se s nimi snažíme umět žít, předpovídat je a připravovat se na ně, protože zde byly, jsou a budou. Jednou z nich je zemětřesení. Děj, který nelze předpovědět ... víme, že přijde, víme i kde (nejčastěji hranice litosferických desek - tzv. zlomy), ale netušíme kdy.

Když přijde má své epicentrum (místo na povrchu) a pod ním v hloubce také hypocentrum (ohnisko, přibližný střed), ze kterého se šíří všemi směry. Na povrchu pak, dle své intenzity, zanechává nesmazatelné stopy ... často i totální zkázu.

Jedním ze způsobů měření je tzv. magnitudo, o kterém můžeme často slyšet ve spojitosti s nedávným zemětřesením v Turecku a Sýrii. Jaká je to jednotka a jaký je obrovský rozdíl mezi jedním jejím stupněm se můžete podívat na videu.

A přikládám i výukové video VIDA centra ... Jak vzniká zemětřesení.

Jen si tak vylézt ... Macochu

Adam Ondra ... kdo by ho neznal. Zkouší, co ještě nikdo nezkusil, posunuje hranice lidských možností v oblasti skalního lezení a přitom on sám zůstává lidsky pevně nohama na zemi. Inspirativní člověk.

Mrkněte se na jeho přelez propasti Macocha. Místa, kde můžete lézt jen pár dnů v roce, po zavírací době a navíc pouze v zimním období.

Neskutečné ...

Mimochodem, Machocha je jedinečnou propastí, největší (138,5 m) svého druhu ve Střední Evropě. 

Horská služba

Možná se někomu z nás vybaví legendární bernardýn se soudkem na krku ... výjev krásný, ale nefunkční.

Horská služba je nedílnou součástí hor na celém světě. Někde více, jinde méně organizovaná skupina můžů i žen, s patřičnými zkušenostmi, vzděláním a především ochotou a odhodláním pomoci.

Česká Horská služba byla založena v roce 1935 a znovuobnovena po válce. Dnes ji najdeme v sedmi regionech našich nejvyšších hor, kde plní řadu úkolů během celého roku. Vy na ni máte kontakt např. v aplikaci Záchranka.

Ve videu týdne se můžete podívat na loňský závod horských záchranářů v italských Dolomitech, který naše posádka vyhrála. 

Díky za vaši práci, dámy a pánové.

Na everest?

Co se děje s naším tělem ve vyšších nadmořských výškách? A musíme fakt hodně vysoko, aby člověk zažil změnu tlaku, nedostatek kyslíku nebo vysokohorskou nemoc?

Podívejte se na edukativní video (ve srozumitelné angličtině), které o těchto změnách hovoří a ukazuje, jak reaguje lidský organismus. 

Krásný nový rok plný nevšedních zážitků ... třeba i ve vysokých horách :-)

Brněnská metrošalina

Nejnovětší přírůstek brněnských tramvajových tratí otevřený 11. 12. 2022 se může pochlubit 619 m dlouhým tunelem. Právě ten činí tento úsek velmi zajímavým. Nově se tak cestující podívají ze zastávky Osová na dvě nové a to zastávku Západní Brána (podzemní zastávka) a Nemocnice Bohunice (zastávka je součástí většího uzlu hromadné dopravy).

Tak až budete v Brně, nezapomeňte se svést šalinou č. 8 směr Nemocnice Bohunice. A v příštím roce bychom se mohli též projet o trochu kratším Pisáreckým tunelem, který je součástí přestavby městského okruhu a uvolnění tzv. brněnského pisáreckého špuntu. 

Hezký týden :-)

50 let, The Blue Marble

... tolik je to letos od polesní mise Apolla 17 na Měsíc. Tedy přesně padesát let co naposledy stanula noha člověka na naší přirozené družici.

Posledním člověkem, který se dotkl měsíčního povrchu byl Eugene G. Cernan, který měl s sebou na povrchu také českolovenskou vlajku na památku svých předků z naší vlasti.

Součástí letu se také stala památná fotografie Země The Blue Marble - fotka naší planety ze vzdálenosti cca 45 000 km. Jediná takováto fotografie celé osvícené polokoule vyfocená astronautem.

Erupce vulkánu Mauna Loa

Nejvyšší hora a tím pádem i sopka na Zemi, pokus počítáme výšku od jejího úpatí, které je více jak 5 km pod hladinou Tichého oceánu.

Tato aktivní štítová sopka se po 38 letech probudila k životu a již několik dní aktivně sopní a do svého okolí, vypouští lávu v podobě mohutných lávových proudů. Prozatím směrem, kde nejsou lidská obydlí. Mauna Loa je součástí projektu Decade Volcanoes zahrnující intenzivní výzkum sopek v blízkosti lidských obydlí.

Jak se bude erupce vyvíjet dále můžeme díky moderním pozorovacím metodám sledovat v přímém přenosu ... tak uvidíme :-)

Program Artemis

V posledním týdnu se toho děje opravdu hodně. Od kontroverzního fotbalového mistrovství v Kataru, přes pokračující boje na Ukrajině až po úspěšně odstartovanou a právě probíhající misi vesmírné lodi Orion kosmického programu Artemis.

Cíl? Měsíc ... obnovení pilotovaných letů a snad v brzké době opět i stanutí člověka na povrchu Měsíce. 

Zajímavostí je účast řady soukromých firem na projektu včetně Space X, která má dodat dva lunární moduly.

Pozvu vás do kina

Posunout hranice - úžasný film / dokument o fenoménu českého horolezectví Adamu Ondrovi.

I když nejste zrovna nadšenci hor, horolezení ... tak snímek fak doporučuji. Titulek "Posunout hranice" mluví za vše ... kolik je toho potřeba obětovat, jak je potřeba "makat" abych dosáhl svého cíle.

Inspirujme se ...

Vyskočte si ...

Jak jste na tom ve skoku vysokém? A kdy naposledy jste do výšky skákali? Pokořili byste 1 m z místa, tedy bez rozběhu?

Ve videu týdne se můžete podívat na to, jak by vám to šlo na jiných tělesech Sluneční soustavy. Možná tak mnohem snáze pochopíme onu neskonalou lehkost Supermanova letu na naší Zemi.

Hezký týden :-)

hrozné mapy

Mapy lžou ... to je známá pravda. 

Skvělé ukázky toho, jak mohou být mapy využity nebo i zneužity k jinému výkladu pravdy, popřípadě ke vtipu ukazuje další z představovaných účtů sociální sítě Twitter - Terible Maps.

Řada z jejich map je skvělou ukázkou různého pohledu na náš svět, podnětem do diskusí či odhlehčení mnoha, často i náročných a třaskavých, témat.

Zeptej se vědce ...

Dnes nebude tradiční video týdne, ale odkaz na zajímavý účet sociální sítě Twitter.

Účet Zeptej se vědce ve svém profilu píše: "Cimrmanovo informační šapitó & Kancelář pro uvádění věcí a pravou míru." a snaží se vysvětlovat dotazy z různých oborů lidské činnosti.

Za odpověďmi stojí mladý tým vědců z různých českých i zahraničních univerzit. Odpovědi jsou předkládány poutavou a srozumitelnou formou.

Pokud hledáte, koho sledovat, tak tady neuděláte chybu. Na Facebooku jsou zde.

Moravské toskánsko

Podzimní krajina našeho okolí je lákadlem pro objektivy fotoaparátů či kamer k zachycení scenérií připomínající známý italský region.

Až někdy pojedete na Slovácko, zastavte se na krajnici mimo vesnice a pokochejte se krásou jižní Moravy. Ráno či večer je zážitek ještě větší.

A kdo by chtěl, může se třeba i účastnit kurzu, který vás na místa ve videu zavede :-)

STará boleslav

Státní svátek 28. září: Den české státnosti a svátek sv. Václava, jednoho z křesťanských patronů naší vlasti a významného českého knížete 10. století.

V tento den se ve Staré Boleslavi koná pravidelná Národní svatováclavská pouť s vystavením relikvií svatého Václava. Zajímavostí je, že ji v roce 2009 navštívil a hlavní bohoslužbu vedl papež Benedikt XVI.

Proleťte se ve videu týdne nejen skrze tuto obec, ale také nad její druhou částí, se kterou od r. 1960 tvoří jedno město Brandýs nad Labem-Stará Boleslav.

Fenomén Zátopek

Čtyřnásobný olympijský vítěz. Manžel Dany Zátopkové, české oštěpařky a také olympijské vítězky.

Fenomenální běžec. 19. září by se dožil sta let, stejně jako jeho žena.

"Nebylo mi dáno běžet a usmívat se zároveň".

Ještě trochu prázdnin

Odpočinek, pohoda, relaxace ... sport, filmy, hry ... to vše máme spojeno s prázdninami.

Na jednu takovou velkou hru vás zavede i video týdne. Podíváme se společně na letecký simulátor, který si jen tak domů do obýváku nedáte, ale můžete jej navštívit v Praze. Navíc je to simulátor pro letadla L-410 vyráběná v Kunovicích. 

A pokud ne do Prahy, můžete si letecký simulátor pustit třeba na Google Earth Pro a podobě jako pánové na videu zkusit odstartovat z letiště v Lukle. 

Fana a fanoš

Nový školní rok je tu a s ním i pravidelná videa týdne.

To první je dílem našich žáků, kteří nejen že natočili během prázdnin úsměvnou podívanou, ale ještě zavítali do několika okolních vesnic, které v jejich minifilmu můžete zahlédnout.

Pánové, klobouček. 

Úspěšný školní rok všem :-)

Krásné prázdniny

Milí zeměpisné nadšenci, přeji vám krásné prázniny. Užívejte je ve zdraví. Hltejte svět kolem vás a nezapomeňte mít otevřené oči na všechnu tu krásu naší Země.

A pokud si vzpomenete ... zapamatujte si, kde jste byli. Vaši zeměpisáři se na to určitě počátkem září zeptají 😉

Labská vodní cesta

V tomto týdnu je to 100 let, kdy vznikla Československá plavba labská - společnost, která měla za cíl provoz lodní dopravy především na Labi a také výrobu a opravu lodí. Ve své největší slávě měla 80. let minulého století byla největší rejdařskou firmou Střední Evropy s více jak 700 loděmi a 4000 zaměstnanci.

Dnes je v devadesátých letech zprivatizovaná firma součástí společnosti Rhenus Logistics. A neměnil se jen název, postupně klesal jak počet zaměstnanců, tak loní až na dnešní číslo celé flotily a to 24 jednotek lodí.

Moravský kras

Byli jsme na výletě. A stálo to za to!

Krásy Moravského krasu možná netřeba představovat. Punkevní jeskyně a Macochu zde znají téměř všichni. My volili nejsevernější Sloupsko-šošůvské jeskyně, poklidnou cestu úžasným kaňonem Pustého žlebu, ano i Macocha plná třídních výletů byla, ale pak zas klid a zurčení vody Jedovnického potoka v Rudickém propadání. Těch míst, která jsou úžasná a přitom stran davu turistů je více ... stačí navštívit Balcarku, Křtiny ve všední den, lom u Rudic, Rakovecké údolí nebo okolí NPR Byčí skály ... třeba jeskyni Kostelík.

Labe

Není nejdelší a řekl bych, že ani nejznámější ... většina z nás zmíní Vltavu, my na Moravě Moravu, ale Labe?

A přece je právě Labe evropským veletokem. Ke 307 km v Česku přidává v Německu dalších sedmset a svou délku dotahuje na úctyhodných 1094 km. Plocha jeho povodí přesahuje dvakráte rozlohu naší vlasti. Již od českých Chvaletic je splavnou řekou až do širokého estuáriového ústí za německým Hamburkem.

Tak se pokochejte pohledem na Labe, jak jej zachytil skvělý a vždy nadšený Petr Jan Juračka. Tady je ještě odkaz na celý blog z cesty k moři.

Voyager, Radar a 42

Událo se toho vcelku hodně za poslení týden. Sonda Voyager 1 začala vysílat "zmatené" informace ... co je za nimi je stále záhadou.

Včera oslavil 79. narozeniny herec Gary Burghoff představitel fenomenální role Radara v seriálu M.A.S.H. z něhož je i vybraná ukázka.

A v neposlední řadě je to dnes přesně 42 let (fakt 42) od vydání Stopařova průvodce po Galaxii, na jehož památku se koná Ručníkový den.

Bonus ... stream z vypuštění české družice Planetum-1 skrze Falcon 9.

omnikin

To není nová počítačová hra z Japonska, ale klíčové slovo relativně nového kolektivního sportu Kin-ball vytvořeného v roce 1986 na universitě v Quebecu v Kanadě. I dnes, stejně jako v minulosti v Kanadě, potřebujeme po kovidové době děti rozhýbat a Kin-ball je pro to ten správný výběr.

Inspirujte se pohledem na finále světového šampionátu z roku 2015.

Už jen to, že hrají tři tými proti sobě je silně motivující.

STAR wars lokace

Dnes je STAR WARS day a tak i video týdne je k tomuto dnu. Tentokráte je dlouhé, nicméně úžasné (s AJ titulky). Ukazuje nejznámější místa z filmového eposu Hvězdných válek.

Pokud jste fanoušek, užijte si pohled na známá filmové místa v reálných exteriérech našeho světa.

Krásný týden

L-410

Od 21. 4. 2022 se kunovická firma Aircraft Industries, dříve známá pod názvem Let Kunovice stává opět ryze českou firmou. Od ruského majitele ji koupila česká firma OMNIPOL.

Mrknětě se ve videu týdne na tři roky staré video k výročí vzletu nejúspěšnějšího modelu firmy letadla L-410.

Konopí kam se podíváš

20. 4. je světový den marihuany. Taky jsem byl překvapen :-). Pohled na marihuanu můžeme mít různý, stejně jako ji odlišně přijímají jednotlivé státy světa. 

My se ve videu týdne podíváme na sklizeň tzv. technického konopí, které se pěstuje především pro průmyslové i léčebné využití. 

85 let letiště

Vše nejlepší Letišti Václava Havla v Praze. V těchto dnech slaví úctyhodných 85 let od svého otevření 5. dubna 1937.

Na jeho příběh se můžete podívat v dokumentu Příběh letiště Praha. A pokud vás zajímá jaké profese na letišti můžete potkat, tak vás může nalákat dokumentární série, také z ČT, Život ve vzduchu.

Krásný týden :-)

Tatranští nosiči

Kdo z vás byl v Tatrách asi je potkal. Neunávné chlapíky s dřevěnou "krosnou" na zádech, na které mají přivázaný různorodý náklad pro horské chaty nejvyšších hor Slovenska i celých Karpat.

V Evropě s největší pravděpodobností jde o poslední místo, kde tento způsob vynášení zásob na horské chaty dominuje nad dopravou vrtulníkem. 

Mají můj velký obdiv.

Nebeská past

Právě dnes (i další dny) můžete na ČT Sport mrknout na dokument Marka Holečka a Radoslava Groha o jejich prvovýstupu západní stěnou hory Baruntse v Himálajích. O jejich cestě, či spíše extrémním návratu a uvěznění ve vysoké nadmořské výšce jset mohli slyše a číst v řadě českých médiích. Zajímavý je jejich rozhovor v pořadu 168 hodin.

Jinak vrchol Baruntse leží v severovýchodním Nepálu a s výškou 7162 m patří, na poměry himálajských osmitisícovek, mezi nižší vrcholy. Vše si ale vynahrazuje náročností výstupu a proměnným počasím.

ČEši na Antarktidě

Český antarktický výzkumný program má za sebou další úspěšnou expedici, ze které se v minulých dnech vrátili její účastníci zpět domů.

O 83 dnů dlouhé polární expedici, výzkumné činnosti a cílech vědeckých týmů si můžete přečíst na stránkách MUNI, pod jejíž křídla polární stanice J. G. Mendela na ostrově Jamese Rosse patří. A to již od roku 2006, kdy zde byla zhotovena.

World Wildlife Day 

Světový den divoké přírody - 3. března. 

Válečné konflikty, havárie či katastrofy jsou velmi smutným okamžikem v dějinách naší planety Země a to vždy a všude. My lidé, ačkoli jsme často jejich aktéři a činitelé, si z nich neseme dlouhodobé následky. Stejně tak i příroda ... divoká příroda, kterou jsme si za poslední století neskutečně zničili, ale která, bude-li mít dost času, se do své divokosti a krásy dokáže vrátit ... otázkou je, zda i s námi, lidmi. 

Chraňme ji, ať můžeme být i nadále její součástí.

Ukrajina a její historie

Všichni tušíme, ale asi si nedokážeme ani představit, co se děje v těchto dnech na východě Ukrajiny. Jak složitá situace zde panuje? Už vůbec nedokážeme odhadnout její konec či samotné řešení tohoto nejen Ukrajinsko-Ruského konfliktu.

Zaměřit se nyní můžeme pohledem zpět na historii Ukrajiny, která je nesmírně bohatá, zajímavá a také plná zvratů i křivd. Možná nám i ona dá další pohled na dnešní smutnou skutečnost.

Do servisu s letadlem

Koupit si letadlo? Proč ne ... ale musíte se o něj i postarat. A taková garáž, nebo spíše dílna, to není nic, co přilepíte vedle rodinného domku.

Podívejte se v tomto videu týdne od flyRosti do hangárů společnosti Emirates, kde servisují, mimo jiné, i A380. 

MMU - Jet Pack in space

První lidský satelit - skvělé vlákno zde, které popisuje nejen tuto situaci, která se odehrála nad hlavami našich rodičů či prarodičů před 38 lety, ale i cestu k výrobě 

Podívejte se na video, ve kterém se astronaut a také spolutvůrce MMU (Manned Maneuvering Unit) Bruce McCandless "prohání" nedaleko raketoplánu Challenger.

Kunčice - Jeseníky

Ve videu tohoto týdne se vrátíme na náš lyžařský kurz v nádherné přírodě pomezí severozápadních Jeseníků a východní části masívu Králického Sněžníku.

Užijte si spolu s námi trochu toho vzpomínání na náš lyžák. Velké díky všem, že jsem opět po dvou letech mohli vyrazit. Byly to nervy :-)

Hunga Tonga

10 megatun TNT, to je přibližně síla explodující sopky z této soboty se zajímavým názvem Hunga Tonga na dnes již téměř neexitujícím sopečném ostrově Hunga Tonga-Hunga Haʻapai  v souostroví Tonga (severovýchodně od Fidži).

Její výbuch obletěl svět a to jak obrázky, tak také tlakovou vlnou, kterou zaznamenaly meteorologické přístroje po celém světě. Ano i u nás. Následná vlna tsunami (až 15 m dle některých zdrojů) zpustošila obydlené ostrovy Tongy, bohužel i s obětmi na životech. Varování před tsunami bylo spuštěno také na západním pobřeží amerického kontinentu na ostrovech v Tichomoří či v Austrálii.

Velmi podrobně o výbuchu a jeho následcích informuje pan doktor Petr Brož, mrkněte na něj na Twitteru nebo na DVTV.

Socha svobody

Ve dnech, kdy probíhají jednání mezi členy NATO a Ruskem o vzájemném směřování a respektu obou celků si stojí za to připomenout jeden z nejznámějších symbolů svobody a míru a to Sochu Svobody.

Tu najdeme na Liberty Island v newyorském přístavu ve Spojených státech. Socha také vítala cestující nejen z Evropy připlouvající do přístavu v New Yorku a je jednou z dominant tohoto velkoměsta.

Jak vypadá zevnitř, něco málo k její historii i konstrukci můžete vidět ve videu týdne.

Perihélium

Místo na oběžné dráze naší planety Země kolem Slunce, kdy jsme naší hvězdě nejblíže. A to právě bylo včera ... tedy 4. ledna. 

Opakem perihélia je tzv. afélium (česky ta slova zní přísluní a odsluní). Zajímavostí je, že při přísluní to má sluneční paprsek o celých 17 sekund k zemi blíže než v odsluní, v přepočtu na kilometry je to přibližně 5 mil. km. Pohyb planet kolem Slunce (tedy i Země) popisují Keplerovy zákony, které jsou pro nás videem týdne. Tak ať se líbí :-) to z kanálu Dobré vědět nebo třeba toto od Granka ... jo jako fakt od toho Granka.

A to, že je u nás zima, i když jsme Slunci nejblíže, je zas dáno sklonem zemské osy ... a o tom možná někdy příště.

14 vrcholů

Nic není nemožné. Věta nepálského horolezce jménem Nimsdai Purja. Člověka, který zdolal všech 14 osmitisícovek za 7 měsíců. Neskutečný výkon člověka v nejvyšších místech naší planety. A k tomu úžasný dokument, který stojí za shlédnutí. Pokud máte tu možnost (a Netflix :-) vřele doporučuji. Třeba během Vánoc.

Některé ze scén filmu včetně několika vrcholových záběrů můžete vidět v tomto rozhovoru.

Kam v příštím roce?

Možná je na tuto otázku celkem brzy, ale my si ji položíme. A nejen my ... položili si ji také autoři National Geographic a ve svém listopadovém článku představili 25 úžasných míst, které by stálo za to v roce 2022 navštívit.

Ve videu je jedno z nich ... cesta El Camino de Costa Rica - úžasný pohled na zemi mezi dvěma oceány, zemi, která se nejen otevírá turistům, ale také velmi pečlivě chrání svou nedotčenou přírodu. Nelekejte se španělštiny, spíše se do ní zaposlouchejte ... krásně zní. A kochejte se krásou tohoto kousku naší Země.

nový stát - barbados

To jako fakt? No, ano. Barbados!

Tento ostrovní stát Malých Antil na východním okraji Karibského moře se k 30. 11. 2021 stal oficiálně republikou. Přestal tak být kolonií Velké Británie. Jeho hlavou se tak namísto královny Alžběty II. stala prezidentka Sandra Masonová. Oslav se účastnil i Princ Charles v čele britské delegace, která i nadále bude mít s Barbadosem čilé obchodní styky. Zajímavostí je předání titulu Národní hrdina slavné zpěvačce a rodačce z Barbadosu Rihanně.

Text v češtině zde, v Aj na BBC tady.

O krok před dinosaury

Hezký titulek, díky za něj skvělému vědci a propagátoru vesmírného bádání @Chmee2. Odkazuje na dnes (24. 11.) odstartovánu misi sondy DART k planetce Didymos (cca 1 km v průměru) a jejímu měsíci Dimorphos (průměr 150 m), do jehož povrchu by měla tato půltunová sonda narazit a lehce změnit jeho rychlost, což časem povede ke změně dráhy obou těles. Jak se náraz povede budeme vědět za třičtvrtě roku, kdy sonda k planetce dorazí. O všem nás bude informovat malý satelit LICIACube, který vše zdokumentuje ... teda snad. 

Start rakety Falcon 9 se sondou DART zde, článek v aj k projektu tady.

Jak se vládne ve světě

V tomto týdnu u nás zahájila práci nová poslanecká sněmovna. Poslanci tak začínají své funkční čtyřleté období, čekáme na novou vládu a uvidíme, co na to prezident. Jak je to v okolních zemích? Jaké formy vlády a politického systému můžeme mít? O tom ve videu týdne.

V češtině si o tomto tématu můžete přečíst zde na Zemmatu v kapitole Státní zřízení, formy vlády.

Ps. Jen tak mimochodem proběhla výměna astronautů na ISS (lodě Crew Dragon), nejprve přistání v pondělí a ve čtvrtek na ránem start nové posádky.

Polární záře

Asi by ji chtěl vidět každý ... já teda rozhodně ano! Úžasný světelný úkaz na obloze pozorovatelný ve vyšších zeměpisných šířkách obou zemských polokoulí. 

Čas od času je možné ji zahlédnou i od nás. Čekal jsem na avizovanou možnost i tento víkend, ale ono nic :-( Nevadí.

Jak polární záře vzniká popisuje krásně toto video. Ve videu týdne pak můžete vidět netradiční pohled na Auroru Borealis (tedy polární záři severní polokoule) z ISS. Zde je krásně

James T. Kirk ve vesmíru

Minulou středu se do vesmíru podíval doposud nejstarší astronaut. A nebyl jím nikdo jiný než William Shatner, představitel legendárního kapitána Jamese T. Kirka z kultovního seriálu Star Trek. Ten budou znát spíše vaši rodiče :-)

Jeho let se uskutečnil jako druhý komerční let společnosti Blue Origin miliardáře Jeffa Bezose se suborbitální raketou New Shapard. Celý let trvá něco kolem deseti minut a pasažéři se na čtyři minuty ocitnou ve stavu beztíže, uvidí krásu Země i dalekého vesmíru. Záběry z lodi nad planetou jsou zde.

České švýcarsko

Podzim je v plném proudu a je na čase se trochu v tom shonu pozastavit. I proto volím toto nádherné video Petra Juračky z našeho nejmladšího národního parku (vyhlášení 1. 1. 2000).

České Švýcarsko je unikátní krajinou pískovcových útvarů, jedinečného biotopu jejich okolí a nádherné přírody Děčínské vrchoviny. Národní přírodní památkou je známá Pravčická brána. 

Určitě stojí za návštěvu ... a to i nyní v době sychravého podzimu. Ostatně, posuďte sami. Krásný týden.

Klapka na ISS

V tomto týdnu se k sedmičlenné posádce ISS připojili další tři ruští občasné, jeden kosmonaut a ... režisér a herečka, aby na palubě Mezinárodní kosmické stanice natočili záběry pro chystaný film o lékařce, která má letět na záchranou misi do vesmíru - více např. zde.

My uvidíme, kdy se film s pracovním názvem Výzva dostane na plátna kin. Již nyní se ale můžete podívat jak funguje vesmírná loď Sojuz, která již více jak 15 let vozí posádky a materiál na ISS.

Ps. Spekuluje se, že vyslání takovéto posádky bylo součástí soupeření Ruska a USA o první film z vesmíru ... Tom Cruise tedy bude až druhý.

Soptí a Soptí

Ostrov La Palma (Kanárské o.) je již deset dnů v hledáčku vulkanologů a geologů z celého světa. Sopečná erupce v jedné z mnoha částí stratovulkánu Cumbre Vieja a neustávající výron lávy vyvolávají otázky "Jak dlouho ještě? Jaké území zasáhne? Jaký typ erupce můžeme ještě čekat?" apod. Sopka si zatím dělá vše po svém ... my jsme malí páni.

Úžasně o dění na ostrově referuje pan doktor Petr Brož nejen na svém Twitterovém účtu.

Video je z minulého týdne, je na něm vidět mocnost lávového proudu i jeho zničující síla. K dnešnímu dni již proud dosáhl mořského pobřeží. Aktuální pohled např. zde.

Hory krásné i nebezpečné

V tomto videu týdne se společně s Petrem J. Juračkou podíváme pod vrchol K2, kde natočil, především pomocí dronu, úžasné záběry. Byl zde součástí expedice české horolezkyně Kláry Kolouchové - jeho záběry tak můžete vidět i ve filmu K2 Vlastní cestou, který mapuje cestu Kláry na vrchol této majestátné hory.

Proč hory na konci léta? Souvislost hledejme s dnešní záchranou českých horolezců a jejich pákistánského kolegy, kteří uvízli ve výšce více jak 6 000 m při sestupu ze zdolané hory Rakapoši (7 788 m - pohoří Karákóram). 👍 pro pákistánské záchranáře.

Ať se vám video líbí ... a angličtiny se nelekejte :-)

Svět je úžasný

A já vám přeji skvělý školní rok 2021 / 2022. Dobrý start, jistotu a kvalitu v jeho střední části a skvělý finiš.

Nejen v zeměpise :-)

I letos se můžete těšit na videa týdne, doplnění a aktualizaci již hotových témat a vzniku nových tak, aby byl pro vás Zemmat přínosem a inspirací.

Inspirace na prázdniny

Kam o prázdninách? Možností je určitě celá řada a je jen na vás a vašich nejbližších, kam se vydáte. 

Já mohu doporučit vyzkoušet nádhernou via ferratu pod Vírskou přehradou. Co jsou to via ferraty? Mrkněte třeba sem a nechejte se zlákat okusit blízkost skal. Výhodou té Vírské je půjčovna vybavení přímo pod ferratou a možnost zvládnou ne jednu, ale hned tři zajištěné cesty za dvě hodinky s pohodovou procházkou přes hráz přehrady.

Free solo v Angole

Možná jste již někdy slyšeli jméno Alex Honnold. Případně viděli jeho film Free Solo, ve kterém dokumentuje svou cestu volného lezení na stěnu El Capitana ... pokud ne, mrkněte.

My se ve videu týdne s tímto sympatickým lezcem podíváme do africké Angoly. Země, která byla až do přelomu tisíciletí zmítána nepokoji, dnes pomalu začíná sklízet ovoce společnosti se stabilní vládou a velkým přírodním bohatstvím. K tomu úžasná příroda a neskutečné výkony Alexe.

Ať se vám video líbí a krásný předposlední celý školní týden :-)

Pojďte se okoupat

Devil´s Pool - Ďáblův bazén. Název tohoto místa nás určitě zaujme, stejně tak i pohled na tato zajímavá místečka hrany Viktoriiných  vodopádů na řece Zambezi.

Snad vás pohled na valící se masy vody a koupající se odvážlivce či hazardéry (každý volí dle svého) alespoň trochu, v těchto horkých dnech, ochladí. 

Krásný týden :-)

Severské země Evropy

Norsko, Švédsko, Finsko, Dánsko a Island.

Někdy také nesprávně Skandinávie (to jsou pouze země Skandinávského poloostrova, tedy Norsko a Švédsko a ... aby to bylo komplikovanější :-) někdy také Finsko).

Užijte si tedy pohled na výběr deseti zajímavých míst. My se sedmáky přesouváme k dalšímu Evropskému regionu.

Iron Dome

Železná kopule, někdy též železná klenba. Systém, který jsem v akci prostřednictvím médií či sociálních sítí mohli vidět během minulého týdne až do pátečního příměří mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás.

Systém má za cíl ničit rakety krátkého doletu, které směřují na obydlené či, pro Izrael důležité, oblasti. Úspěšnost zneškodnění raket či minometných střel se pohybuje kolem 85 %. Věřme, že svůj štít nebude muset Izrael používat tak často, nejlépe vůbec.

Ironman

3,86 km plavání, 180,25 km jízdy na kole a na závěr si dáte maratonský běh. To je Ironman - jeden z dlouhých triatlonových závodů. Na světě se jich pořádá několik, ten pravděpodobně nejznámější na Havaji. 

Ti nejlepší jej zvládnou za cca. osm hodin, limit pro splnění je 17 hodin.

A protože právě se šesťáky končíme povídání o Oceánii, tak se nám toto video k tématu hodí. Ať se líbí i vám. Hezký týden :-)

Josef Rakoncaj

Adama Ondru dnes známe téměř všichni. Jméno jednoho z nejznámějších českých horolezců, jediného na světě, který zdolal K2 z Pákistánu i Číny - Josefa Rakoncaje, asi mnoho z vás již nezná.

Tento fenomenální český horolezec oslavil minulý týden 70 let. Podívejte se na jeden z jeho výstupů s nádherným komentářem Ondřeje Vetchého. Neděste se jiného formátu videa a starších záběrů. Přeci jen se jedná o snímek z přelomu tisíciletí.

Silence a adam ondra

9c - jedna z nejtěžších lezeckých cest na světě v jeskyni Hanshelleren v regionu Flatanger v Norsku.

Adam Ondra - jeden z nejlepších lezců na světě. Brňák a neskutečný dříč a sympaťák.

Více k tomu asi dodávat netřeba. 

Snad jen pro naše deváťáky ... zužitkujte svůj um, získané dovednosti  a vědomosti ... ať se splní i vaše sny v tichu přijímaček. 

Lyžování v KLDR?

Ano, i Severní Korea má své Ski resorty. A jak je u této země s diktátorským režimem, nedemokratickými principy, značnou chudobou obyvatelstva a mezinárodními sankcemi zvykem ... i tady se jedná o ukázku ve stylu my, rozuměj nejvyšší vrstva, na to máme. 

Dostat se do Severní Koreji jako turista není jednoduché. Jak to v tomto zvláštním koutu planety chodí povídá Nina Špitálníková v jednom ze svých rozhovorů.

Soptící nádhera

Jen si to představte, že by od nás cca. 30 km vybuchla sopka a již celý měsíc se z ní valila láva. Určitě byste se šli podívat, ne? Já tedy ano. 

Takovou příležitost mají obyvatelé Islandu. Právě nedaleko hlavního města Reykjavík vybuchla 19. března sopka Fagradalsfjall na poloostrově Reykjanes.

 A nejen Islanďané, ale také vědci a dobrodruzi či nadšenci z celého světa.

A mimochodem ... Youtube kanál Petra J. Juračky je plný úžasných nejen přírodovědných a místopisných videí. Doporučuji.  

60 let od Gagarina

Dne 12. dubna 1961 v 6:07 světového času odstartovala kosmická loď Vostok 1 na jejíž palubě byl jediný kosmonaut  - Jurij Gagarin.

Tomu se jako prvnímu podařilo obletět celou Zemi. Ve vesmíru strávil 1 hodinu a 48 minut.

Kam se kosmonautika posunula se můžete podívat v pořadu Hyde Park Civilizace. Jak vypadá start rakety Sojuz s tříčlennou posádkou směr ISS z tohoto pátku, pak můžete vidět např. zde.

Na závěr snad jen známou oslavnou píseň Dobrý den majore Gagarine.

SUEZský průplav

Ve světě se děje spousta zajímavých zeměpisných "věcí". Jedna však plní stránky novin již téměř celý týden - uvízlá loď Ever Given a zablokovaný Suezský průplav a dnes již stovky lodí čekající ve Středozemním či Rudém moři.

Jak vypadá průjezd Suezským průplavem za normálního stavu se můžete podívat ve videu týdne, případně zde

Vesmírné rande

Do vesmírů se létá čím dál častěji. Ostatně můžete se mrknou třeba na stránky Kosmonautix.cz, kde najdete seznam uskutečněných a plánovaných startů raket do kosmu ... a to i ten dnešní.

No a některé z vesmírných lodí si pak dávají rande s Mezinárodní vesmírnou stanicí - ruské lodě Sojuz (resp. jejich nákladní verze Progress), americké Dragony (SpaceX/NASA) či Cygnus, japonské HTV.

Jak takové vesmírné rande vypadá a co vše musí vesmírné agentury pro úspěch udělat se dozvíte ve videu týdne. A nebo ve zkratce zde.

Africká příroda naživo

Na safari z obýváku? Proč ne. Skrze web Wildlife Watch můžete sledovat africkou přírodu z různých míst a stát se pomyslným virtuálním rangerem. Skrze čtyři webové kamery můžete pozorovat život v místní krajině přímo skrze web, popřípadě se "prokliknout" na živé vysílání na Youtube. 

Jen, prosím, nezmeškejte výuku :-) ... sledovat krásy přírody je totiž jiná časová dimenze. 

Nohama stírám rosu na ...

... kolejích.

Ano, v novém videu týdne se můžete podívat na 15 zajímavých železničních tratí z celého světa. Od těch nejmodernějších, přes ty technicky zajímavé až po tratě, kde se vám zatají dech a vlasy vstanou hrůzou.

Grónské ledovce

Sice nám dnes začalo meteorologické jaro, ale my se ještě trochu ochladíme pohledem na ledovcovou krásu největšího ostrova světa - Grónska.

A až si poprvé dáte letos nanuk, tak si možná vzpomenete, že hlavní město Grónska (jinak autonomní oblasti Dánského království) se jmenuje Nuuk.

perseverance

18. 2. 2021 po více než půl ročním putování (start 30. července) přistálo vozítko Perseverance na Marsu. Skvělá a úžasná zpráva a také naše video týdne. 

Podívejte se na animaci přistání ... realita mu totiž byla velmi blízko. A na tomto videu můžete vidět celý program přistání včetně "nekonečného" čekání na zprávy od vozítka, zda vše dopadlo tak, jak bylo plánováno. 

Letem Cargem

Že se letecky přepravují lidé víme. Že se jimi přepravuje i náklad asi tušíme. Jak se takový náklad přepravuje se můžete mrknout ve videu tohoto týdne od leteckého youtubera Sama Chui.

Mimochodem cargo letecká doprava je nyní v době pandemie jedním z rostoucích oborů a i řada osobních dopravních letadel dnes místo stání (uzemnění) létá jako cargo spoj - pro letecké společnosti je to alespoň nějaký zisk.

Panamský průplav

Začínáme s šesťáky probírat světové oceány. A tak se nám hodí toto video týdne. Je od mého oblíbeného youtubera (ano, i pan učitel má oblíbené youtubery :-). Seznamte se:  JeffHK - námořník.

A mrknout se na cestu skrze tuto úžasnou stavbu Panamského průplavu určitě stojí za to. Rovnou ji můžete srovnat s celkem pohodlnou jízdou skrze Suezský průplav.

CO je dobré vědět

Video tohoto týdne je z Youtube kanálu pánů z Dobré vědět

Opravdu se snažíme vám vždy říkat pravdu. Někdy je však nesmírně složité vše pojmout a vysvětlit a tak se často zjednodušuje, aby na střední či vysoké škole jste od jednoduchého základu mohli dojít až k té vytoužené celé pravdě ... než někdo objeví něco nového :-)

Kluci z prahy

O Youtube kanálu Hones Guide jste již možná slyšeli. Pokud ne, určitě na něj mrkněte.

Janek a Honza, jeho autoři, nově spustili ryze český kanál Kluci z Prahy. Za mne úžasná práce jak spojit propagaci města, zajímavostí i poukázat na nešvary díky moderním technologiím.  Mimochodem ... videa jsou natáčena pro oba kanály a je zajímavé si je pustit jednou česky a poté na Honest Guide anglicky.

Z pohledu zeměpisu je stojí určitě sledovat. Jestli dáte 👍 je na vás. 

Vzhůru na měsíc

NASA se svého snu nevzdává a svůj program návratu člověka na Měsíc myslí vážně. Podívejte se na jednu z cest, jak se k Měsíci znovu dostat.

Celý program návratu člověka na Měsíc je nazván Artemis a na jeho realizaci spolupracuje několik velkých společností včetně SpaceX.

Mrazivé svezení

Tady u nás na jihu Moravy si pořádného zimního počasí moc neužijeme ... zvláště v posledních letech ne. A tak se za zimou musíme vypravit jinam. Někdy stačí za kopečky, jindy až za daleké kopce.

V tomto týdnu se podíváme hodně na sever. Ať se vám pohled na největší jaderné ledoborce světa z ruské flotily líbí. Současný největší ledoborec nese název 50 let Pobedy (třída Arktika) - ve videu jej uvidíte táhnout nákladní loď. 

Zajímavostí je, že ledoborce třídy Arktika mají na své palubě i luxusní kajuty pro turisty a umožňují tak svezení až na severní pól.

Trocha vesmírné krásy

Na počátku nového roku 2021, ve kterém vás vítám si pustíme trochu vesmírné krásy v podobě polární záře tak, jak ji mohou vidět a vidí astronauti na ISS. 

Krásné podívání a dobrý start do roku 2021 :-)

"Betlémská hvězda"

Pro tento týden stojí za to zvednout hlavu na hvězdnou oblohu. A pokud se nám zde rozjasní uvidíme tzv. konjunkci planet Jupitera a Saturnu (maximální přiblížení dvou planet z pohledu pozorovatele).

Protože však v naší nížině protrhání nepředpokládám, odkazuji na video ze soboty, kde konjunkci zachytili pánové z liberecké IQLandie. Díky za vaši skvělou práci a komentář ... nádhera.

Letem světem Českem :-)

Již více jak měsíc funguje opět vnitrostátní letecká linka Ostrava-Praha. Po 22 měsících tak má Česká republika opět vnitrostátní letecké spojení. Takže stojí za to se na tento počin podívat.

Mimochodem ... v minulosti bylo takto možné létat z Prahy do Brna, do Karlových Varů a ve své době také do Kunovic.

Co kdyby se Pangea "netrhla"

Video pro tento týden je z  kanálu What if.

Představte si, že by se prapůvodní kontinent Pangea v důsledku kontinentálního driftu neroztrhal a jednotlivé zemské desky se nedaly do pohybu až k současnému stavu.

To by byla paráda ... autem z Londýna až do Sydney :-)

Měsíc a země očima dětí

Protože tento týden bereme se šesťáky Měsíc, jedinou přirozenou družici Země, je i video tohoto týdne určeno především jim.

Kolekce videí s PAXI od Evropské vesmírné agentury také stojí za shlédnutí ... nejen pro mladší spolužáky.

Start spaceX crew dargon

Co jiného na dnešní týden než dnešní (rozumějte pondělní) noční start kosmické lodi Crew Dragon se čtyřmi astronauty na palubě. Start je na videu od 23. minuty.

Jejich cílem je Mezinárodní kosmická stanice, kde doplní stávající posádku a dle plánu zde mohou strávit až šest měsíců.

Samotné spojení kosmické lodi s ISS můžete sledovat live v úterý kolem páté ranní.

POdzimní pálava

Přeneseme se z vesmírných videí minulých týdnů do podzimní krásy naší krajiny. Konkrétně Pálavy, jejíž vrcholy můžete za jasného počasí vidět třeba od vinohradů nad obcí či ze zkratky do Uhřic.

Prostě krása nesmírná ...

ISS - model

Zůstáváme ve vesmíru :-)

U příležitosti oslavy 20 let Mezinárodní kosmické stanice ISS, které proběhly minulý týden přikládám skvělé video jak taková stanice vypadá a co ji tvoří.

Pokud se chcete mrknout za astronauty dovnitř, pak doporučuji třeba toto  video. Jejich pohled na Zemi můžete sledovat také live.

Ať se vám v tomto týdnu daří :-)

Model sluneční soustavy...

Model Sluneční soustavy (můžeme psát i sluneční :-) ve správném měřítku.

U nás v ČR asi tak velkou a rovnou plochu nenajdeme.

Informace pro vás ... v uplynulém týdnu se úspěšně na Zem vrátila po 169 dnech ve vesmíru tříčlenná posádka 63 expedice na ISS. Během své mise mimo jiné přivítala astronauty z Crew Dragon. Na stanici je nahradila posádka 64 expedice, která přiletěla k ISS 14. října.