Východní Evropa

Východní Evropa

Státy Východní Evropy dříve tvořily jednotný Svaz sovětských socialistických republik (SSSR). Po pádu komunistického režimu došlo v roce 1991 k osamostatnění jednotlivých republik.

V rámci evropského kontinentu jsou to tyto: tři tzv. Baltské (někdy Pobaltské) země Litva, Lotyšsko a Estonsko, dále Ukrajina, Bělorusko a Moldavsko. Přímým nástupcem SSSR je poté největší stát světa Rusko.

Reliéf Východní Evropy je většinou nížinatý - Východoevropská rovina. Na východě odděluje region od Asie pohoří Ural. Jih Ruska se pyšní pohořím Kavkaz. Oblastí protéká nejdelší řeka Evropy Volha, která ústí do Kaspického moře (nejnižší místo Evropy -28 m). Další významné řeky jsou Dněpr a Don, na severu najdeme největší evropská jezera - Ladožské a Oněžské. 

Podnebí je mírné kontinentální s velkými rozdíly teplot mezi létem a zimou. Jih území zasahuje do subtropického pásu (pol. Krym), sever do subpolárního podnebného pásu - výskyt tajgy, tundry s permafrostem. 

Pohoří Ural

Ladožské jezero

Kaspické jezero

Volha trochu jinak

Po rozpadu SSSR byla snaha Ruska udržet si vliv v oblasti a vzniká proto uskupení Společenství nezávislých států - SNS - jeho součástí není Ukrajina či Baltské země.

Baltské země nasměrovaly svou politiku vstříc Evropě - postupně vstoupily do EU (platí se zde Eurem) i do NATO. Ukrajina jako druhá největší země regionu s početnou ruskou komunitou především na východě země se potýká s vměšováním Ruska (oficiálně nepotvrzeno) do dění uvnitř země - anexe Krymu, konflikt v Doněcké a Luhanské oblasti. Centrální vláda v Kyjevě je však proevropská. Od února roku 2022 již Rusko oficiálně vyhlásilo Ukrajině válku, byť ji nazývá speciální operací. Válka trvá do současnosti. Většina západních zemí podporuje Ukrajinu (vojenská, finanční i politická podpora) - do konfliktu se však přímo nezapojuje (s výjimkou řady dobrovolníků, kteří bojují na straně Ukrajiny).

Obyvatelstvo patří ve většině případů k východním Slovanům, jazyky převažují slovanské (výjimkou je estonština), píše se azbukou. V Rusku najdeme etnické skupiny Karelů, Komi či Tatarů (okolí Volhy, 6,5 mil). Nejrozšířenějším náboženstvím je pravoslaví. Tataři se tradičně hlásí k islámu.

Hospodářství regionu

Oblast má bohaté zásoby nerostů. Významná je těžba ropy a zemního plynu (oblast mezi Volhou a Uralem), dále těžba černého uhlí v Donbasu (Ukrajina) a železné rudy. V pohoří Ural se těží barevné kovy (např. bauxit či platina), pobřeží Baltského moře je známé těžbou jantaru.

Oblasti dominuje těžký průmysl se všemi negativy, které si tato oblast nese - poškození životního prostředí, neschopnost reagovat na změnu a transformaci průmyslové výroby. Zemědělství je orientováno na pěstování obilovin.

V roce 1986 zde došlo k nejhorší jaderné havárii na světě - výbuch v Černobylské jaderné elektrárně. Radioaktivní mrak zasáhl velkou část Evropy.

Lotyšsko

Malá země na pobřeží Baltského moře. Nachází se mezi Litvou a Estonskem a je součástí pobaltských států. Lotyšsko má rozlohu 64 589 km² a žije v něm přibližně 1,9 milionu obyvatel. Hlavním městem je Riga.

Člen EU, NATO. Parlamentní republika. Země je známá svou krásnou přírodou, bohatou historií a kulturou.

Stojí za návštěvu:

Země těží a vyváží dřevo, silně se také oritentuje na potravinářství.


Litva

Je jednou z tří pobaltských zemí (Lytyšsko a Estonsko), které získaly v roce 1991 nezávislost od Sovětského svazu. Rozloha 65 200 km², přibližně 2,8 milionu obyvatel. Hlavním městem je Vilnius.

Člen EU i NATO, poloprezidentská republika. 

Stojí za návštěvu:

Historie Litvy je silně provázána se sousedícím Polskem, kteří zde tvoří nejvýznamnější menšinu. Naopak je zde, narozdíl od Lotyšska a Estonska méně Rusů.

Estonsko

Nejsevernější z Pobalstkých států. Rozloha 45 227 km² , cca. 1,3 milionu obyvatel. Hlavním městem je Tallinn.

Parlamentní republika, člen EU i NATO. 

Stojí za návštěvu:

Čtvrtinu obyvatel tvoří Rusové. Země s vysokou životní úrovní, zaměřená na služby a IT (vznikl zde např. Skype).

Rusko

Ukrajina

Bělorusko

MOldavsko