Hospodářství a doprava Ameriky
Hospodářství Ameriky
Amerika je, podobně jako například Asie, kontinentem hospodářských protikladů. Na jedné straně stojí vyspělá ekonomika USA nebo Kanady, na straně druhé například chudá Bolívie v Andách či Honduras, zcela závislý na vývozu banánů a kávy.
Historické souvislosti
Hospodářskou historii Ameriky jako kontinentu můžeme pozorovat po jejím objevení, tedy od přelomu 15. a 16. století.
Doba před kolonizací (do konce 15. století) se vyznačovala především pěstováním místních obilovin (dominantní kukuřice), v tropech pak tropických plodin a samozřejmě brambor. Kolonizátoři sebou přináší evropské obiloviny (především pšenici), tropickou kávu (z Afriky) či plantážní způsob pěstování banánů. Dle místních klimatických podmínek se během staletí ustálila produkce jednotlivých zemědělských komodit až k současnému stavu.
Průmyslovým gigantem (od dob průmyslové revoluce) se stávají Spojené státy Americké silně podporovány proudícími davy přistěhovalců z Evropy, kteří přinášely nejen pracovní sílu, ale také nápady a mnohé vynálezy. Výhodou pro USA byla její poloha, dostatek nerostných surovin, vytvoření vlastního státu (od r. 1776) a ukončení občanské války v 60. letech 19. století. Ekonomiku a průmyslovou výjimečnost vůči okolnímu světu uspíšily obě světové války. Od 50. let (vlastně i dříve) jsou USA považovány za světovou hospodářskou velmoc.
Zemědělství Ameriky
Severní Amerika
Vyspělé intenzivní zemědělství, hojné využívaní moderních technologií, strojů, ekologických hnojiv a genové úpravy plodin pro vyšší výnos. V Kanadě je zemědělství zaměřeno na pěstování pšenice (jižní Kanada) či brambor, které odolávají chladnějším klimatickým podmínkám. Hlavní vývozní surovinou je však dřevo získávané z rozlehlých lesů. V USA převládá na rozlehlých orných půdách pěstování pšenice, kukuřice či slunečnice. Na jihu území se pěstuje také bavlna. Sever a severovýchod USA je významný chovem dobytka, známé je tzv. kovbojský chov dobytka.
Střední a Jižní Amerika
Oblasti Mexika a států Americké šíje se zaměřují na pěstování kukuřice, luštěnin a směrem na jih na pěstování tropických plodin, cukrové třtiny a kávy.
Zemědělství Jižní Ameriky můžeme rozdělit do několika skupin:
Primitivní zemědělství v oblasti Amazonského pralesa, které je samozásobitelsky zaměřeno a převládají tropické plodiny, cukrová třtina. Místy je využíván plantážní způsob zemědělství.
Plantážním způsobem (ve velkém a na vývoz) se pěstuje káva (Brazílie, Andské státy), tropické plodiny či bavlna.
Obilnářství je v Jižní Americe rozvinuto v mírném pásu na půdách pamp (Argentina, centrální Chile).
Chov dobytka je rozšířen především v La Platské nížině (krávy, skot, prasata), směrem na západ a s rostoucí nadmořskou výškou převládá chov ovcí a koz. Zajímavostí je chov a využití lam (mléko, maso, vlna).
Značné příjmy (z hlediska příjmů státu) z rybolovu má Peru či Ekvádor lovící v chladných vodách Pacifiku.
Těžba nerostných surovin, Průmyslová výroba
Spojené státy Americké jsou základním stavebním kamenem světové ekonomiky a hybatelem světových trhů (jako protiváhu můžeme vidět Čínu, s odstupem pak EU). Průmysl byl založen na velké surovinové základně (dřívější težba uhlí v Apalačích, ropy v Texasu a Mexickém zálivu) a ještě větším dovozu. Bohaté společnosti jsou dnes známy a mají pobočky v řadě zemí: Automobilky Ford, General Motors či Tesla; Letadla Boeing; Elektronika a softwarové společnosti IBM, Microsoft, Apple; Těžební společnosti Exxon, Mobil, Texaco; Potravinový a tabákový giganti McDonald, Coca Cola, Philip Morris. A celá řada dalších firem. Velké příjmy plynou do USA v oblasti finančnictví a bankovnictví.
Kanada - ekonomika založena na těžbě bohatých přírodních zdrojů (nikl, měď, olovo, zinek), významná je těžba ropy a již zmiňovaného dřeva. Průmysl má vysokou úroveň (známá je společnost Bombardier).
Latinská Amerika - významná těžba a vývoz ropy (Venezuela, Mexiko, Ekvádor, Kolumbie). Rudné bohatství má Brazílie (železná ruda, mangan, cín, hliník, zlato). Brazílie je také (nejen) díky tomu ekonomickým lídrem Latinské Ameriky. Těžbou mědi vyniká Chile. Kromě Brazílie mají vyšší podíl průmyslové výroby (jsou průmyslově vyspělejší) Argentina, Chile a Mexico - převládající potravinářský průmysl a dále strojírenství a na těžbu navazující hutnictví a chemický průmysl. U ostatních zemí je průmysl rozvinut jen velmi málo a je spíše orientován na prvotní zpracování vytěžených surovin.