Země Guinejského zálivu

Země Guinejského zálivu

Území velmi teplého klimatu s vysokým množstvím srážek (každodenní deště). Velkou část území zabírá tropický deštný les. Na něj navazují vlhké savany. Velkým problémem je ohrožení lesů (kácení, plantážní zemědělství).

Téměř dvacítka zemí z nichž nejvýznamnější či nejznámější jsou Senegal, Libérie, Pobřeží Slonoviny, Nigérie, Kamerun a Konžská demokratická republika.

 • Obyvatelstvo je negroidní rasy, většinou venkované, místy s vysokou negramotností. V mnoha zemích stále dochází k porušování lidských práv i novodobému otrokářství (především vůči dětem či ženám). Sever Nigérie a Kamerunu se potýká s teroristickou činností organizace známé jako Boko Haram.

 • Hospodářství je víceméně orientované na těžbu a těžební průmysl. V oblasti jsou pěstovány tropické plodiny – proso, maniok, batáty a především na vývoz na plantážích pěstované banány, kakaovník, kávovník, palma či podzemnice olejná nebo kaučukovník. Z deštného pralesa se také získává kvalitní a drahé mahagonové či ebenové dřevo. Další sektory hospodářství jsou rozvinuty pouze ve velkých centrech (hl. města), či úplně chybí.

  • Ze surovin je nutno zmínit: ropu (Nigérie), diamanty (Libérie, Kongo).

  • Těžba je však neefektivní a je provázena drancováním přírody.

 • Na venkově je jediným zdrojem obživy zemědělství či chov dobytka.

V oblasti působí celá řada humanitární a neziskových organizací snažící se o zlepšení podmínek místní obyvatel a demokratizaci jednotlivých zemí.

I takovéto vlaky jezdí v Nigérii.

Kamerunská hora a okolí

Příroda Senegalu

Lagos

Vybrané státy a jejich zajímavosti

  • Senegal – těžící částečně z turismu a věhlasu hl. města Dakaru.

  • Libérie – diamantový stát a stát s největším loďstvem (levná vlajka – společnosti platí malé poplatky za provozování lodí pod vlajkou Libérie).

  • Nigérie - nejlidnatější stát (214 mil.) regionu s více jak 16milionovým Lagosem. Ropná velmoc. Problémy s islámskými radikály na severu země.

  • Demokratická republika Kongo - největší stát oblasti. Obrovské nerostné bohatství je bohužel málo využívané a těžené. Dlouho ovládána diktátorským režimem. Na území Konga najdeme kmen Pygmejů - vzrůstem nejmenší lidé na planetě.

  • Další státy – především zemědělské země s pomalu se rozvíjejícím průmyslem a hledající další cesty rozvoje ... např. turistický ruch v Kamerunu

   • Gambie, Guinea, Togo, Benin. Sierra Leona, Pobřeží Slonoviny (zajímavostí je nejvyšší podíl produkce kakaa na světě), Guinea Bissau, Rovníková Guinea, Ghana , Kamerun (jedno z nejdeštivějších míst Afriky), Gabon, Republika Kongo, Středoafrická republika (žijí zde ve větší populaci gorily nížinné) a ostrovní Sv. Tomáš a Princův Ostrov.


Pygmejové


Rallye Paříž Dakar