Průmysl ČR
stručný vývoj hospodářství v ČR
Území nynější České republiky bylo na počátku minulého století jednou z hospodářsky nejrozvinutějších částí Evropy. Tvořilo nejprůmyslovější část Rakousko-Uherska. Po vzniku samostatného státu v roce 1918 se tehdejší Československo dokonce zařadilo do první dvacítky nejvyspělejších států světa.
Po druhé světové válce došlo v důsledku společenských změn spojených s nástupem socialistického zřízení k významným změnám v hospodářství. Všechny průmyslové podniky byly zestátněny a ekonomika začala být řízena centrálně na základě celostátního hospodářského plánu. Československé hospodářství se v rámci sovětského bloku zaměřilo více na rozvoj těžkého průmyslu náročného na suroviny a energii. Došlo k útlumu tradičních hospodářských odvětví, jako jsou sklářství, potravinářství a textilní průmysl. Vývoj českého hospodářství za socialismu se nepříznivě odrazil ve ztrátě konkurenceschopnosti a vysokém ekologickém zatížení krajiny.
Po pádu režimu Komunistické strany v roce 1989 se české hospodářství ocitlo znovu na startu, jeho někdejší soupeři, které nezasáhl socialismus, byli daleko před ním. V nejbližších letech po roce 1989 muselo české hospodářství vstřebat všechny změny, které se po dobu jeho nepřítomnosti na světových trzích udály a leckdy šlo o změny velmi bolestné. V rámci restitucí[1] došlo k návratu podniků a půdy dřívějším majitelům. V kuponové privatizaci byla velká část státních podniků převedena do soukromého vlastnictví převážně ve formě akciových společností, některé významné podniky byly prodány zahraničním investorům (Škoda Auto, Plzeňské pivovary), jiné koupili čeští zájemci (ČKD, Škoda Plzeň).
V současné době patří Česká republika k nejrychleji se rozvíjejícím zemím v regionu střední a východní Evropy a dohání zpoždění, které získala díky historickému vývoji.
Současnost
Současné hospodářství nejen v ČR můžeme rozdělit do tří hlavích skupin:
Primární (také nazýván primér)
Zemědělství a těžební průmysl
Sekundární (sekundér)
Veškerý zpracovatelský průmysl
Terciární (terciér) – někdy se z této skupiny vyčleňuje „kvartér“
Zdravotnictví, školství, obchod, doprava, turistika, služby …
Do kvartéru pak spadají služby „vysoké úrovně“ spojené s vysokým školstvím, počítačovými technologiemi, státní politikou.
[1] Navrácení majetku (něčeho), který byl dříve neoprávněně vzat původnímu majiteli.
Těžební a Energetický průmysl
Základní odvětví průmyslové výroby v ČR. Dobývá nerostné suroviny ze země a poskytuje tak materiál pro další zpracování - jak pro výrobu elektřiny v odvětví Energetického průmyslu, tak i pro odvětví zpracovatelského průmyslu.
Zpracovatelský průmysl
Jeho doménou je zpracování nerostných surovin a výroba materiálů k dalšímu zpracování v odvětvích spotřebního průmyslu.
Mezi nejznámější odvětví v ČR patří hutnictví, chemický průmysl či průmysl stavebních hmot.
Vybrané firmy v daných odvětvích
Hutnický průmysl – Liberty Ostrava, Třinecké železárny
Energetický průmysl – v některých statistikách pod něj spadá i těžba. ČEZ, E.ON, INOGY …
Chemický průmysl – Orlen Unipetrol Litvínov, Spolana Neratovice, Synthos (dříve Kaučuk) Kralupy, Paramo Pardubice
Průmysl stavebních hmot – do této skupiny náleží jak těžba stavebních hmot (Cementárna Mokrá), tak i firmy zabývající se zpracováním stavebních materiálů (Ytong, Wienerberger, Heluz aj).
V našem okolí KM-Beta Hodonín – "cihlárna", pískovna, střešní tašky.
Gumárenský a plastikářský průmysl – Continental Barum Otrokovice, Gumárny Zubří, Fatra Napajedla, Kordárna Velká nad Veličkou – výroba technických tkanin.
Strojírenský průmysl
"Motor" průmyslové výroby v České republice. Dlouhodobě nejúspěšnější průmyslový sektor a to především díky automobilce Škoda Mladá Boleslav.
Ve značné části odvětví řadíme strojírenství již ke spotřebnímu průmyslu - jeho výrobky směřují ke koncovému uživateli - lehké strojírenství. Naopak produkty tzv. těžkého strojírenství jsou součástí dalších továren, závodů či mohutných strojů.
o Automobily – Škoda Mladá Boleslav, Toyota Motor Manufacturing Kolín, Iveco Vysoké Mýto (dříve Karosa), SOR Libchavy, Tatra Kopřivnice, Hyundai Nošovice, Zetor Brno
o Kolejová vozidla – Škoda Plzeň - divize Škoda Transportation, sem patří i Pars Nova Šumperk či ČKD Vagonka
o Letectví - Aero Vodochody, Aircraft Industries Kunovice (dříve Let Kunovice)
o Stroje, obráběcí stroje, turbíny aj. – Škoda Plzeň, ABB Brno, ČKD Blansko (v důsledku války na Ukrajině má ruský spolumajitel ČKD zmrazeny veškeré finanční toky spojené s firmou)
o Nářadí, výrobky pro další zpracování – Narex Česká Lípa, Bosch Jihlava
o Spotřební el. – Panasonic Plzeň (tepelná čerpadla), Jablotron Jablonec nad Nisou (zabezpečovací zařízení aj.)
o Elektrotechnický průmysl – Bosch Jihlava, Foxconn CZ Kutná Hora, ETA Hlinsko
o A mnoho dalších.
Škoda Plzeň
Aircraft Industries
ABB Brno
Zetor Brno
spotřební průmysl
Jeho dominantou je produkce výrobků pro koncového uživatele ... tedy spotřebitele.
I zde však nacházíme v jednotlivých odvětvích firmy či produkty, které putují do některého z dalších odvětví k dalšímu zpracování.
Vybrané firmy spotřebního průmyslu
Textilní, obuvní – Mosilana Brno, Baťa Zlín (obec Dolní Němčí),
Oděvní – outdoor firmy: Hannah, AlpinePro či Tilak aj.
Sklářský – AGC Flat Glass Teplice, Crystal Bohemia Nový Bor, Kavalier Glass Sázava, Moser Karlovy Vary, VMG Kyjov
Keramický průmysl – Lasselsberger Plzeň, Tondach Hranice, Český porcelán Dubí
Papírenský, dřevozpracující – papírny Větřní a Štětí, Jiřina Soběslav, Koryna Koryčany, Koh-I-Noor České Budějovice, TON Bystřice pod Hostýnem
Potravinářský – Madeta České Budějovice, Olma Olomouc, Danone Benešov, Nestlé (Orion) Praha, Opavia Mondelez, Plzeňský Prazdroj, Staropramen, Budějovický Budvar, STOCK Plzeň, Jan Becher Karlovy Vary či Rudolf Jelínek Vizovice
Farmaceutický a kosmetický – Zentiva Praha, Dermacol (dříve Praha, dnes Brno), Chemopharma Ústí, Teva Opava
Jiné – Petrof Hradec Králové (piana), Rieger Kloss v Krnově (varhany), Strunal Luby
Text není živý, je možné, že názvy firem doznaly změn :-)