Google Earth - stáhnutí a instalace

přidáno: 3. 5. 2011 3:43, autor: Karel Malík

Program Google Earth (dále jen GE) je jednou z desktop aplikací Googlu. Jedná se o virtuální globus, tvořený satelitními a leteckými snímky Země v různém rozlišení (od několika centimetrů po metry) a kvalitě. Pro načítání dat využívá připojení k internetu.

Aby všechny funkce programu běžely správně, je nutné dodržet několik nezbytných podmínek. První z nich je minimální konfigurace počítače (viz tab. 1.), druhou pak dostatečná rychlost připojení k internetu. Stejně jako u dalších internetových aplikací i zde platí pravidlo: „Čím vyšší rychlost připojení, tím lépe.“ 

Tab. 1. Minimální a doporučená konfigurace počítače pro spuštění GE. (upraveno podle: http://earth.google.com/

Minimální konfigurace

Doporučená konfigurace

 • Systém Microsoft Windows 2000 nebo XP
 • Pentium 3, 500 MHz
 • 128 MB RAM
 • 400 MB místa na disku
 • Rychlost sítě: 128 kb/s
 • Grafická karta 3D s 16 MB paměti 1024x768, High Color (16 bitů)
 • Systém Microsoft Windows XP, Vista nebo Windows 7
 • Pentium 4 2,4 GHz a vyšší nebo AMD 2400xp a vyšší
 • 512 MB RAM
 • 2 GB volného místa na disku
 • Rychlost sítě: 768 kb/s nebo větší
 • Grafická karta 3D s nejméně 32 MB paměti
 • 1280x1024, True Color (32 bitů)

V základní verzi je GE k dispozici jako freeware. V české lokalizaci je dostupný na adrese: http://www.google.com/intl/cs/earth/index.html   V nabídce je také placená verze umožňující uživateli např. kvalitnější tisk snímků, měření ploch, importování vlastních GIS dat a práci s nimi  v prostředí GE. Ve verzi Google Earth Enterprise Solutions nabízí Google sdílení databází GE v podnicích, státní správě či organizaci.

Celá operace stáhnutí (můžeme také použít počeštělé slovo download) a instalace programu je velmi jednoduchá a intuitivní[1]. Po kliknutí na tlačítko „Stáhnout Google Earth 5“ může uživatel v následujícím okně ke stáhnutí GE „přibalit“ internetový prohlížeč Google Chrome. Můžeme také souhlasit s anonymním zasíláním statistik využití GE a tím napomoci k jeho zlepšování. Stisknutím tlačítka „Souhlasím, stáhnout“ stáhneme do svého počítače nevelkou aplikaci Google Updater[2], která se po spuštění sama postará o samotný download i instalaci Google Earth.

Po ukončení instalace (viz obr. 3.) je GE připraven ke spuštění.

Spuštění Google Earth

Během instalace GE je standardně vytvořena ikona programu na ploše počítače a dále v nabídce Start, ve které najdeme kompletní adresář obsahující kromě spustitelného souboru také soubory pro odinstalaci a spuštění programu v jiném grafickém prostředí . Kliknutím na ikonu nebo soubor dojde ke spuštění samotného programu.

Během prvního spuštění je uživateli nabídnut průvodce programem GE. Je na uživateli, zda si průvodce prohlédne, zavře a ponechá prohlídku na příští spuštění, nebo zatrhne možnost průvodce dále nezobrazovat a přejde k samotnému programu.

Užijte si to.[1] Snahou Googlu je poskytovat své programy a aplikace co možná nejvíce uživatelsky příjemné (z anglického friendly user). Pozn. aut.

[2] Program zůstává nainstalován na disku počítače a je skrze něj možné stahovat a instalovat další programy společnosti (např. SketchUp, Picasa). Funkcí programu je také starost o aktualizace. Někteří z uživatelů GE však Google Updater nedoporučují jako zbytečný software zahlcující paměť počítače. Dle názoru autora je však program pro běžného uživatele velmi vhodný a pro výkon a diskový prostor současných počítačů velikostně zanedbatelný. Pozn. aut.Comments