Zeměpis‎ > ‎

Zeměpisné zajímavosti

What kind of World ... stojí za shlédnutí

přidáno: 9. 11. 2011 2:39, autor: Karel Malík


Google Earth - stáhnutí a instalace

přidáno: 3. 5. 2011 3:43, autor: Karel Malík

Program Google Earth (dále jen GE) je jednou z desktop aplikací Googlu. Jedná se o virtuální globus, tvořený satelitními a leteckými snímky Země v různém rozlišení (od několika centimetrů po metry) a kvalitě. Pro načítání dat využívá připojení k internetu.

Aby všechny funkce programu běžely správně, je nutné dodržet několik nezbytných podmínek. První z nich je minimální konfigurace počítače (viz tab. 1.), druhou pak dostatečná rychlost připojení k internetu. Stejně jako u dalších internetových aplikací i zde platí pravidlo: „Čím vyšší rychlost připojení, tím lépe.“ 

Tab. 1. Minimální a doporučená konfigurace počítače pro spuštění GE. (upraveno podle: http://earth.google.com/

Minimální konfigurace

Doporučená konfigurace

 • Systém Microsoft Windows 2000 nebo XP
 • Pentium 3, 500 MHz
 • 128 MB RAM
 • 400 MB místa na disku
 • Rychlost sítě: 128 kb/s
 • Grafická karta 3D s 16 MB paměti 1024x768, High Color (16 bitů)
 • Systém Microsoft Windows XP, Vista nebo Windows 7
 • Pentium 4 2,4 GHz a vyšší nebo AMD 2400xp a vyšší
 • 512 MB RAM
 • 2 GB volného místa na disku
 • Rychlost sítě: 768 kb/s nebo větší
 • Grafická karta 3D s nejméně 32 MB paměti
 • 1280x1024, True Color (32 bitů)

V základní verzi je GE k dispozici jako freeware. V české lokalizaci je dostupný na adrese: http://www.google.com/intl/cs/earth/index.html   V nabídce je také placená verze umožňující uživateli např. kvalitnější tisk snímků, měření ploch, importování vlastních GIS dat a práci s nimi  v prostředí GE. Ve verzi Google Earth Enterprise Solutions nabízí Google sdílení databází GE v podnicích, státní správě či organizaci.

Celá operace stáhnutí (můžeme také použít počeštělé slovo download) a instalace programu je velmi jednoduchá a intuitivní[1]. Po kliknutí na tlačítko „Stáhnout Google Earth 5“ může uživatel v následujícím okně ke stáhnutí GE „přibalit“ internetový prohlížeč Google Chrome. Můžeme také souhlasit s anonymním zasíláním statistik využití GE a tím napomoci k jeho zlepšování. Stisknutím tlačítka „Souhlasím, stáhnout“ stáhneme do svého počítače nevelkou aplikaci Google Updater[2], která se po spuštění sama postará o samotný download i instalaci Google Earth.

Po ukončení instalace (viz obr. 3.) je GE připraven ke spuštění.

Spuštění Google Earth

Během instalace GE je standardně vytvořena ikona programu na ploše počítače a dále v nabídce Start, ve které najdeme kompletní adresář obsahující kromě spustitelného souboru také soubory pro odinstalaci a spuštění programu v jiném grafickém prostředí . Kliknutím na ikonu nebo soubor dojde ke spuštění samotného programu.

Během prvního spuštění je uživateli nabídnut průvodce programem GE. Je na uživateli, zda si průvodce prohlédne, zavře a ponechá prohlídku na příští spuštění, nebo zatrhne možnost průvodce dále nezobrazovat a přejde k samotnému programu.

Užijte si to.[1] Snahou Googlu je poskytovat své programy a aplikace co možná nejvíce uživatelsky příjemné (z anglického friendly user). Pozn. aut.

[2] Program zůstává nainstalován na disku počítače a je skrze něj možné stahovat a instalovat další programy společnosti (např. SketchUp, Picasa). Funkcí programu je také starost o aktualizace. Někteří z uživatelů GE však Google Updater nedoporučují jako zbytečný software zahlcující paměť počítače. Dle názoru autora je však program pro běžného uživatele velmi vhodný a pro výkon a diskový prostor současných počítačů velikostně zanedbatelný. Pozn. aut.Facebook v kartogramu

přidáno: 28. 3. 2011 5:33, autor: Karel Malík

Vynikající kartogram mapující procentuální počet uživatelů Facebooku z celkového počtu obyvatel dané země. Určitě mapu využijeme v hodinách zeměpisu i informatiky. Tady je.

Vznik "japonské tsunami"

přidáno: 13. 3. 2011 12:05, autor: Karel Malík

Tragické události v posledních dnech v Japonsku a jejich příčina - důvod vzniku vlny tsunami - obojí můžete sledovat zde. Stránky BBC s odbornými komentáři. Nebojte se angličtiny, ve spojení s videem je vcelku dobře rozumět a s trochou snahy určitě porozumíte.

Historie letů raketoplánů

přidáno: 25. 2. 2011 7:01, autor: Karel Malík   [ aktualizováno 25. 2. 2011 7:21 ]

Podívejte se na historii letů raketoplánů do vesmíru, jejichž výpravy v letošním roce končí. Zajímavou infografiku připravil server iDnes. Otvírat můžete zde.


Přidávám také video ze startu zatím posledního letu raketoplánu Discovery ze dne 24. 2. 2011. Ze stejného startu je také obrázek výše.


Nová ... asi nejpravděpodobnější ... teorie vzniku kontinentů :-)

přidáno: 8. 1. 2011 13:50, autor: Karel Malík


Zatmění Měsíce a Slunce pro rok 2011

přidáno: 20. 12. 2010 0:49, autor: Karel Malík

Zatmění Měsíce a Slunce jsou úžasné astronomické jevy pozorovatelné pouhým okem. Zatmění Měsíce je v řeči astronomů "celkem běžný jev", naproti tomu zatmění Slunce je mnohem vzácnější a především to celkové.
Mrkněte se proto na zatmění Měsíce a Slunce, která očekáváme v příštím roce.

Videa k pohybům Země a Měsíce

přidáno: 7. 10. 2010 23:32, autor: Karel Malík   [ aktualizováno 21. 11. 2010 6:01 ]

Zajímavá videa k pohybům Země a Měsíce přináší server YOUTUBE. Mrkněte se na ně při přípravě na hodinu.

Znáte Evropu dokonale?

přidáno: 5. 10. 2010 12:55, autor: Karel Malík

Znáte dokonale Evropu? Konkrétně hlavní města států tohoto kontinentu? Ano? Tak si své znalosti ověřte formou hry na této stránce.
Myší nastavujete špičku šipky na polohu hlavního města ve zvoleném státě, kliknutím polohu potvrdíte. Počítač vám vypočte chybu a vy kliknutím na tlačítko weiter jdete do dalšího kola. Celkem vás čeká kolem 24 hlavních měst. Malá motivace: pan učitel měl na první pokus deficit 754 km.

1-9 of 9